Sesja

Dla sesji fotograficznej, obojętnie czy takiej czy innej, jedną z najważniejszych rzeczy jest  – kontakt  fotografa z fotografowanym. Ale w sesji ślubnej, gdzie bohaterów przed obiektywem jest dwóch, to bezwzględnie najważniejszym warunkiem uzyskania dobrych zdjęć to napięcie między nimi. Trywializując - jak iskrzy, to są efekty – dobre zdjęcia.

Przygotowania

Przygotowania do wesela. Świadek zapomniał dowodu osobistego, Pan Młody się spóźnia, jeszcze kwiaty nie dojechały itd. Rano, wszyscy nakręceni na najwyższe obroty a tu fotograf, kamerzysta. Wtedy najłatwiej o najbardziej głupie wpadki. Dopiero po latach dostrzegamy „urok” tych chwil. Chyba właśnie o to chodzi.

Wesele

Hulaj dusza, piekła nie ma. Sztywna z początku atmosfera przyjęcia weselnego zaczyna się rozluźniać. To fajny etap pracy dla fotografa i operatora filmowego. Obrazy, można rzec tworzą się same. Ale to nieprawda. Potrzebny jest spryt, refleks i spore doświadczenie aby to wszystko utrwalić, na taśmie czy karcie magnetycznej aparatu.

Ceremonia

Kościół. To prawdziwe wyzwanie. Tu najmniejszy błąd, awaria aparatu czy kamery i katastrofa. Aby wydobyć mistycyzm tego miejsca i sytuacji,to tak musimy ustawić parametry ekspozycji że zaczynamy balansować na krawędzi ryzyka. Jeśli się to udaje, to efekty rekompensują towarzyszący temu stres. Ceremonia ślubna jest wyjątkowo trudnym etapem pracy fotografa i operatora kamery.

Detal

Coraz częściej w zdjęciach, nie tylko ślubnych wyodrębnia się grupę pt. detal. Powie ktoś że to tylko szczegół. Ale tak to jest „diabeł tkwi w szczegółach”. Ludzie układający bukiety, wiązanki, robiący weselne torty, dekoracje, obszycia sukien itd. czasami tworzą prawdziwe perełki. To małe dzieła sztuki. Uważam że są one warte utrwalenia.

Dziecko

To chwytliwy temat. Nie obarczone doświadczeniem dorosłości, nawet jeśli pozuje , to i tak jest spontaniczne. Genialne. Dziecko w każdej sytuacji jest naturalne. Czasem potrzeba cierpliwości, jak przy fotografowaniu ślimaków a innym razem refleksu fotoreportera sportowego. Niezależnie od tego czy zdjęcia są perfekcyjne technicznie czy nie to zadowolenie z tej kategorii zdjęć jest ogromne.

Okładki

Tak sobie to nazwaliśmy – okładki. Ta grupa fotografii to połączenie technik zdjęciowych i poligraficznych. Zwykle są to pierwsze strony albumów, książek itp.

Nietypowe

Mimo że na przedostatniej pozycji, to jest to dziedzina fotografii nam najbliższa. Tu można wszystko. Każde zlecenie jest inne. Trzeba indywidualnego podejścia. Połączenie fotografii z montażem komputerowym. Ważne jedno i drugie.

Architektura

Architektura. Dla osób nie znających tematu uprawianie fotografii architektury może wydawać się proste. Tak niestety nie jest. Fotografowanie architektury obwarowane jest mnóstwem zasad które trzeba znać i pamiętać o nich podczas wykonywania zdjęć. Biorąc pod uwagę naszą lokalizację - śląsk, to jest to zadanie jest jeszcze trudniejsze. Alglomeracja miejska, słupy telegraficzne i oświetleniowe nie do końca szczęśliwie umieszczone plakaty, znaki i mnóstwo innych szczegółów które bynajmniej nie ułatwiają śląskiemu fotografowi pracy.